Nie zapominaj o higienie dziąseł!

higiena_dziasel

Zasadniczą rolę w procesach zapalnych, toczących się w dziąśle, spełnia płytka nazębna. Płytka gromadzi się nie tylko na zębach, ale też przenika do szczelin między nimi a dziąsłami. Jeśli w wyniku niewłaściwej higieny płytka nie zostaje całkowicie usunięta, szybko przekształca się w kamień nazębny, który jest powodem stanu zapalnego, krwawienia, obrzęku oraz bólu. 

W codziennej pielęgnacji chodzi o to, by nie dopuścić do powstania płytki nazębnej. Z zębów można ją usunąć samodzielnie, ale nie da się tego zrobić, jeśli pojawi się poniżej granicy dziąseł. Podstawą higieny dziąseł i zębów jest ich staranne szczotkowanie - najlepiej po każdym posiłku!

Przy kłopotach z dziąsłami powinniśmy używać miękkiej szczoteczki. Godne polecenia są elektryczne szczoteczki rotacyjne, które czyszcząc zęby, jednocześnie delikatnie masują dziąsła. Ważna jest technika szczotkowania chodzi o to, by nie drażnić dziąseł. Warto zastosować metodę roll, czyli „wymiatania” - szczoteczkę przesuwamy od dziąsła w stronę korony zęba.

Nie można zapomnieć o nici dentystycznej. Tylko dzięki niej można dokładnie wyczyścić szczeliny międzyzębowe. Trzeba jej jednak używać regularnie, minimum raz dziennie.

Ponadto co najmniej raz na pół roku należy odwiedzić stomatologa, który sprawdzi stan nie tylko zębów, ale także dziąseł. W przypadku podejrzenia parodontozy skieruje do periodontologa (specjalizuje się w chorobach przyzębia).
Higienistka usunie kamień nazębny, a jeśli stomatolog uzna to za konieczne, wymieni stare wypełnienia.


Profilaktyka w ALLDENTAL

Zurück zum Abschnitt: Aktualności